Începând de astazi puteti consulta, exclusiv online, cea mai recenta editie a cartii „Calauza juristului – Cereri si actiuni în justitie”.
Realizata sub conducerea profesorului Dumitru Florescu volumul reprezinta un ghid de proceduri cu aplicatii practice, absolut necesar tuturor avocatilor si consilierilor juridici.
Va redam în continuare un scurt fragment din Prefata la acest volum, cu mentiunea ca puteti accesa oricând cartea apasând pe linkul corespunzator din subsectiunea Doctrina din cuprinsul legalis.ro.
„Lucrarea, în forma actuala, este o continuare a operei începute cu peste jumatate de secol în urma si se doreste a fi o sinteza de teorie si practica, ce analizeaza institutiile de drept material si le uneste cu dreptul procesual, oferind în acelasi timp si modele sumare de ghidare practica, însotite de jurisprudenta, pentru a largi viziunea utilizatorului calauzei.
Modificarile ample ale întregii legislatii au determinat necesitatea aparitiei celei de-a 4-a editii a „Calauzei juristului”, care cuprinde comentarii actualizate si însotite de cele mai noi solutii pronuntate de instantele nationale. De asemenea, au fost introduse modele de cereri noi, între care si „Ajutorul public judiciar în materie civila” introdus prin O.U.G. nr. 51/2008, act normativ ce are ca scop reglementarea modului în care statul român asigura tuturor cetatenilor dreptul la un proces echitabil si garanteaza accesul egal la actul de justitie.”